Zapewne każdy z Was chce wybrać jak najlepiej fotografa na swój ślub. Poniżej przedstawiłem Wam gotową listę pytań o co możecie zapytać się fotografa. Jest to zbiór najczęściej zadawanych przez Was pytań. Przy okazji sam odpowiedziałem na każde z nich, także po tym wpisie na pewno będziecie wiedzieli jakie jest moje podejście do fotografii ślubnej.
Czy posiadasz wymagane upoważnienie do fotografowania ślubu w kościele?
Tak, oczywiście odbyłem kurs liturgiczny dla fotografów i posiadam aktualne upoważnienie do fotografowania w miejscach sakralnych. Taki dokument często jest przydatny, bo wielu księży pyta Was czy fotograf, którego wybraliście odbył kurs liturgiczny.
Przed każdą ceremonią ślubu, którą fotografuję idę porozmawiać z księdzem, przedstawić się i pokazać swoje upoważnienie.
Mimo, iż na kursie omawialiśmy ogólne wytyczne dotyczące poruszania się w obiektach sakralnych to każdy kapłan może mieć swoje własne „specjalne życzenia” odnośnie zakazów i nakazów. Co więcej, każdy kapłan i tak ma prawo do niewyrażenia zgody na fotografowanie, nawet gdy fotograf ma ważne upoważnienie.
Nie martwcie się, do tej pory nie spotkałem się z takimi przypadkami, a nawet gdyby to mam na to swój patent jak wybrnąć z sytuacji, ale to mogę Wam opowiedzieć na spotkaniu.
Jak się ubierasz, podczas fotografowania ślubu i przyjęcia weselnego.
Elegancko, tak jak sam byłbym Waszym gościem. Dzięki temu łatwiej jest mi się wtopić w tłum. To wbrew pozorom bardzo Ważne pytanie, bywając na wielu ślubach spotykam ludzi, którzy w moim mniemaniu zapomnieli o tym, że pracują podczas obsługi eleganckich uroczystości. Gdy widzę, innego usługodawcę w kolorowym t-shircie z wielkim logo firmy na plecach i zdeptanych sneakersach to włos mi się jeży na głowie. Ubiór świadczy o wyrazie szacunku do Was i Waszych gości.
Oczywiście są wyjątki od reguły, być może organizujecie ślub na własnych zasadach w myśl idei Slow Wedding. Prosicie swoich gości, aby ubrali się mniej oficjalnie (ale nadal schludnie) wtedy dajcie mi znać, również dostosuję się do sytuacji.
Staram się także być gotowy na wszelkie przeciwności losu, w aucie mam ze sobą zapasową koszulę, spodnie, buty oraz dwie parasolki (dla Was gdybyście nie mieli i dla siebie, parasolka przydaje się także do świetnych zdjęć nocnych podczas padającego deszczu).
Czy oferujesz możliwość zrobienia zdjęć z drona?
Tak, zdjęcia z drona to ciekawe uzupełnienie całej sesji. Mogę je wykonać dla Was podczas sesji plenerowej i zależnie od czasu jakim dysponujemy nawet w dniu ślubu na reportażu. Trzeba pamiętać, że latanie dronem jest ściśle uzależnione od lokalizacji w jakiej się znajdujemy, a także od warunków pogodowych.
Czy możemy zobaczyć pełny reportaż w Twoim wykonaniu z różnych miejsc?
Naturalnie, obejrzenie kilku pełnych reportaży to „must have” wybierając fotografa. W zakładce „Wasze historie” na mojej stronie znajdziecie obszerne reportaże.
Jeśli chcecie zobaczyć pełną galerię jaką otrzymują moje Pary Młode wystarczy do mnie napisać email, chętnie podeślę link. Przy okazji, gdy szukacie fotografa możecie zapytać, czy miał okazję fotografować w danym miejscu np. Sali weselnej jaką rozważacie.
W jakim stylu fotografujesz?
Reportaż ślubny przede wszystkim staram się fotografować w stylu reporterskim, być jak najmniej widoczny i nie ingerować w Wasz dzień. Czasami trafiam na pary, które chcą żebym w cudzysłowie poprowadził ich za rękę tego dnia i oczywiście mogę pomóc zaaranżować pewne ujęcia jak „First look”. Sesje plenerowe prowadzę w luźnej swobodnej atmosferze, bo właśnie tak chcę pracować. Wiem, że wiele z Was stresuje się zdjęciami. Potraktujcie to jako spacer z nowym znajomym, przy okazji którego zrobicie sobie masę fajnych zdjęć. Mam swoje sposoby, żeby wyciągnąć z Was naturalne emocje i szczere uśmiechy.
W jakim stylu obrabiasz swoje zdjęcia?
Dążę do tego aby zdjęcie już na samym etapie naciskania spustu migawki w aparacie było poprawnie naświetlone. W swojej obróbce stawiam na naturalność i jak najwierniejsze odwzorowanie kolorów twarzy czy Waszej garderoby (biała suknia ślubna musi być biała!) U mnie nie znajdziecie przesadzonej obróbki, gdzie wszystko będzie miało żółty zafarb.
Czy retuszujesz drobne niedoskonałości na twarzach?
Tak i robię to delikatnie tak aby zdjęcie cały czas wyglądało naturalnie. Delikatnie wygładzam cerę i usuwam drobne zmarszczki.
Czego na pewno dla Was nie zrobię? Nie powiększam oczu, ust, wcięcia w talii etc.
Czy „usuwasz” niechciane elementy z tła?
Jeśli zachodzi taka potrzeba to tak. Przytoczę pewną sytuację, Panna Młoda miała suknię z bardzo długim trenem. Zależało jej abym uchwycił wejście Pary do kościoła zarówno z tyłu i z przodu. Panna Młoda stanęła na wysokości zadania i poprosiła fotografa z rodziny aby wykonał kilka zdjęć z chóru w kościele. Oczywiście jak się domyślacie na tych zdjęciach poza parą byłem także, ja i ekipa filmowa która nagrywała wejście Pary Młodej. W gotowej galerii Para Młoda otrzymała te zdjęcia już trzech usługodawców tzn. mnie (fotografa) i dwóch filmowców.
Ile zdjęć otrzymamy i od czego ta ilość zależy?
Ilość zdjęć zależy w dużej mierze od tego jak wiele w tym dniu będzie się działo, a także od ilości godzin mojej pracy. Statystycznie w reportażu od przygotowań do godziny 1:00 wychodzi pomiędzy 500-600 zdjęć. Jeśli mamy dużo zdjęć grupowych i mini sesję w dniu ślubu ta ilość wynosi nawet 800.
Sesje plenerowe (czyli sesje narzeczeńskie i sesje poślubne innego dnia) to przedział od około 30 – 100 ujęć zależnie od lokalizacji i tego jak nam się współpracuje.
W jaki sposób przekazujesz gotowe fotografie ślubne?
Jeszcze niedawno otrzymywaliście ode mnie zdjęcia ślubne na pamięci przenośnej Pendrive. W mojej dotychczasowej historii trafiły mi się dwie Pary, którym kilka miesięcy po ślubie ten pendrive po prostu przepadł. Wiem, jak to jest, każdy wokół jest ciekawy Waszych zdjęć. Pendrive zaczyna wędrować po znajomych i rodzinie, od domu do domu wtedy są szanse, że gdzieś przepadnie lub po prostu ulegnie awarii. Na szczęście zdjęcia tych par miałem jeszcze na swoim dysku Google i nie było problemu. Od tamtej pory polegam na galeriach internetowych. Dostajecie swój link i hasło, które jest ważne przez rok od przekazania Wam gotowych zdjęć ślubnych. Dwa tygodnie przed wygaśnięciem galerii, otrzymacie email z przypomnieniem, że galeria wygaśnie. Linkiem możecie podzielić się ze wszystkimi gośćmi, zdjęcia możecie dowolnie pobierać itd.
Czy wykonujesz wydruki takie jak odbitki i realizujesz foto albumy, foto książki itd.?
Tak, dodatkowe produkty zawsze możecie u mnie domówić już po ślubie. Na spotkaniu chętnie Wam pokażę, jak wyglądają tanie odbitki i albumy z popularnego serwisu aukcyjnego, a jak wyglądają te, które dla Was realizuję. Odbitki drukuję tylko z jednego zaufanego fotolabu, zawsze wybieram papier fotograficzny FUJI DPII
Od początku dążę do tego, aby moja usługa była premium. Uważam, że Wasze wspomnienia uchwycone przeze mnie są warte oprawy najwyższej jakości. Dlatego w mojej ofercie nie ma pakietów 50, 100 czy 200 odbitek marnej jakości. Sami decydujecie, ile i jakie chcecie wywołać. Foto album i foto książka. Tutaj również realizacja odbywa się z jednej sprawdzonej drukarni. Testowałem już wiele opcji, aż w końcu znalazłem jakość pod którą chętnie bym się podpisał.
Ile będziemy czekać na gotowe zdjęcia z naszego ślubu?
W umowie zagwarantuję Wam termin do 90 dni roboczych. Nigdy nie zdarzyło mi się przekroczyć tego terminu, jednak jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla mnie. Chcę aby każde moje zdjęcie było dopracowane do granic możliwości stąd taki czas oczekiwania.
W praktyce większość par otrzymuje gotowe zdjęcia w terminie od 3-6 tygodni. Wszystko zależy od daty Waszego ślubu. Jeśli pobieracie się na początku tzw. „sezonu ślubnego: tj. kwiecień, maj, czerwiec gotową galerię możecie otrzymać nawet po tygodniu od wydarzenia. Realizacje z końca sezonu zazwyczaj trwają delikatnie dłużej, ze względu zwiększoną ilość pracy. Nie zlecam edycji zdjęć innym osobom. Od zawsze chciałem, żeby moje zdjęcia wychodziły z pod mojej ręki od A do Z. W ciągu 2-3 dni po ślubie podeślę Wam kilka-kilkanaście gotowych zdjęć jako zapowiedź całego materiału.
Czy masz plan awaryjny w trakcie niespodziewanej sytuacji?
Na każdym zleceniu trzeba mieć plan A, B i C. Każdy ślub i każda para jest inna, doświadczenie nauczyło mnie, że podczas każdego reportażu spotyka mnie coś nieoczekiwanego. Nie rozstaję się z aparatem nawet w drodze do toalety, bo np. wychodząc z powrotem mogę spotkać jakąś fajną sytuację, którą trzeba sfotografować.
Chcielibyśmy mieć mini sesję w dniu ślubu, ale niestety prognozy zapowiadają deszcz. Masz na to jakieś rozwiązanie?
Wbrew obiegowej opinii deszcz w dniu ślubu to żaden koniec świata. Poza tym, wiele zdjęć w deszczu może być naprawdę innych i klimatycznych. Zawsze w samochodzie mam dwie parasolki białą i przezroczystą tak żebyśmy mogli wykonać zdjęcia nawet w największą ulewę, jeśli tylko tego chcecie. Poza tym, jeżeli lokal, w którym odbywa się wesele ma piękne wnętrza to żal byłoby tego nie wykorzystać nawet w przypadku ładnej pogody.
Czy masz rekomendację poprzednich klientów? Gdzie możemy je przeczytać?
Tak, opinie o mojej pracy możecie przeczytać u mnie na stronie (są to wpisy pochodzące z Google i Facebooka). Możecie także zajrzeć na moje social media i wizytówkę google, tam również pojawiają się opinie o mojej pracy.
Czy możemy zobaczyć umowę lub kontrakt przed podpisaniem?
Jasne, żaden problem. Zawsze przed podpisaniem przesyłam wzór umowy żebyście mogli na spokojnie zapoznać się krok po kroku. Moja umowa jest krótka i konkretna, nie zawiera nie zrozumiałych i trudnych sformułowań, a z drugiej strony jasno i klarownie z niej wynika co i jak mam dla Was zrealizować.
Jak wygląda rezerwacja terminu i podpisanie umowy?
Uzupełniacie szczegółowo formularz na mojej stronie w zakładce Oferta.
Jeśli termin mam wolny i zdecydowaliście już, że to właśnie mnie chcecie na swojego fotografa to dogadujemy szczegóły (email, telefon, Messenger, spotkanie lub wideo rozmowa na FaceTime tutaj macie totalną dowolność). Przesyłam Wam wzór umowy. Umowę możemy podpisać zarówno zdalnie, jak i na spotkaniu. Rezerwacja terminu następuje po wpłacie zadatku w wysokości 1000 zł (kwota zadatku jest stała niezależnie od wybranego pakietu)
Czy możemy podać Ci listę kluczowych momentów, które chcielibyśmy uwiecznić?
To bardzo dobra praktyka, jeżeli macie jakieś szczególne życzenia odnośnie zdjęć to śmiało zróbcie listę i mi ją udostępnijcie. Często takie listy pomagają w zrealizowaniu zdjęć grupowych na zasadzie kto z kim ma być uwieczniony itd.
Czy możemy podzielić się z Tobą naszymi pomysłami na zdjęcia?
Pewnie, największą inspiracją jesteście właśnie Wy. Polecam zrobić sobie swoją ślubna tablicę na Pintereście zarówno z sesjami jak i zdjęciami z dnia ślubu czy zabawy weselnej.
Czy jesteś w stanie pracować w różnych warunkach oświetleniowych?
Jestem w stanie pracować praktycznie w każdych warunkach oświetleniowych. Korzystam z dodatkowych lamp błyskowych i kreuję sobie oświetlenie tak jakbym chciał, żeby wyglądało. Jedynym wyjątkiem są kościoły. Tam nie używam światła błyskowego. Na szczęście współczesne aparaty są w stanie pracować ciemnych pomieszczeniach. Zdecydowanie łatwiej jest w ciemnym kościele z równym oświetleniem niż w takim, gdzie mamy totalny mix oświetlenia (mam na myśli kinkiety, halogeny, ledy o przeróżnej temperaturze barwowej)
Jakie są Twoje ceny i co wchodzi w ich skład?
Moje aktualne ceny, dostępne są dla wszystkich zainteresowanych po wypełnieniu formularzu w dziale „Oferta”. E-mail z ofertą powinien do Was dotrzeć najpóźniej w ciągu godziny od wypełnienia zapytania. W dużym uogólnieniu ceny za reportaż ślubny w 2024 roku zaczynają się od 4500 zł, zależnie od wybranego pakietu. Podstawą każdego pakietu zawsze jest reportaż ślubny, ceny zróżnicowane są zależnie od czasu pracy i tego czy realizujemy dodatkowe sesje zdjęciowe takie jak sesja narzeczeńska czy sesja ślubna w plenerze innego dnia niż ślub.
Zakładaliśmy sobie mniejszy budżet. Czy jesteś w stanie pracować z naszym budżetem?
Na mojej stronie w dziale „Oferta” znajdziecie formularz kontaktowy, bardzo Was proszę o szczegółowy opis wydarzenia i uzupełnienia pola budżet. Często jest tak, że na śluby w mniej popularne dni tygodnia lub poza sezonem mogę udzielić Wam delikatny rabat. Jeśli macie mniejszy budżet możemy także przedyskutować inny zakres moich usług tak aby wpasować się w Wasze oczekiwania.
Czy oferujesz różne pakiety fotograficzne?
Tak moja oferta fotografii ślubnej jest zróżnicowana pod względem czasu oraz zakresu w jakim fotografuję. Po więcej szczegółów zapraszam do działu „Oferta”
Czy zawsze fotografujesz do końca oczepin?
Tak i nie, maksymalnie pracuję do godziny 1:00 (oczepiny często kończą się przed godziną 1:00)
Oferuję także pakiet, który nazywa się reportaż skrócony. Zawiera do 8 godzin mojej pracy (zazwyczaj do 22:00). Jest to idealne rozwiązanie dla Par, które nie mają tradycyjnych oczepin, bądź nie zależy im na tym, żeby to wydarzenie było fotografowane. Uwierzcie mi, że naprawdę jest to zakres, w którym możemy stworzyć równie piękne zdjęcia z przygotowań, ceremonii i zabawy weselnej. Wystarczy odpowiednio ustalić harmonogram i wystarczy nam czasu na wszystkie elementy ślubnego dnia.
Przygotowania Pary Młodej są w dużej odległości od siebie, jak rozwiązać ten problem?
Duża odległość nie zawsze oznacza długiego czasu przejazdu. Jeżeli miejsca w których macie przygotowania oddalone są o ponad 45 minut jazdy sugeruję aby sfotografować przygotowania w jednym miejscu. Ewentualnie fotografuję portrety Pana Młodego (w momencie kiedy przyjedzie po swoją wybrankę) przygotowania Pani Młodej, first look. Zależnie od wybranego pakietu pracuję określoną liczbę godzin. Reportaże po 16-18 godzin wysysały ze mnie kreatywność. Wam zależy na dobrych ujęciach, także nie traćmy zbyt wiele czasu na jeżdżenie samochodem.
Od dawna nie mieszkamy w naszych domach rodzinnych, a pokoje do których mamy wrócić na przygotowania pamiętają czasy naszego dzieciństwa. Gdzie najlepiej sfotografować przygotowania, aby zapewnić sobie dobre zdjęcia z tego etapu?
Ten aspekty możecie rozwiązać na kilka sposobów:
– przygotowania na dworze (jeśli Wasz dom rodzinny to budynek wolnostojący, na pewno macie jakiś fajny przytulny kącik)
– wybieracie sobie najbardziej reprezentatywny pokój, może to być sypialnia rodziców, lub salon. Na kilka dni przed ślubem możecie zrobić małe przemeblowanie i zaadaptować go do swoich potrzeb. Najlepsze pokoje to te z dużymi oknami, gdzie wpada dużo światła dziennego, z białymi ścianami i jak najmniejszą ilością zbędnych rzeczy w tle.
– przygotowania w pokojach hotelowych, prawie każdy lokal w którym organizujecie przyjęcie oferuje pokoje dla nowożeńców lub gości. Często są one spójne z wystrojem reszty lokalu. Wybierając miejsce na swoje wesele na pewno każdy menedżer chętnie oprowadzi Was po obiekcie pokazując najładniejsze wnętrza jakimi dysponuje.
– wynajem studia fotograficznego na określone godziny (w samym Lublinie jest kilka takich miejsc które sprzyjają ładnym zdjęciom z przygotowań
Czy fotografujesz życzenia wszystkich gości?
To zależy od sytuacji:
– życzenia pod kościołem zaraz po ceremonii fotografuję 10-15 par i jadę szybko na miejsce przyjęcia tak aby być tam jeszcze kilkanaście minut przed Wami
– życzenia pod lokalem, fotografuję wszystkich gości
W jaki sposób fotografujesz błogosławieństwo?
Błogosławieństwo to bardzo intymny moment w całym ślubnym dniu, pojawia się w nim wiele emocji i wzruszeń. Nie ingeruję w to co się wydarzy i po cichu fotografuję osoby Was błogosławiące.
Czy pracujesz w pojedynkę czy w duecie?
W większości przypadków pracuję solo, jednak jeśli organizujecie bardzo duże przyjęcie (powyżej 250 osób) i zależy Wam na różnorodnej perspektywie zdjęć jest opcja żebym zrealizował dla Was reportaż w duecie. Dostajecie wówczas więcej zdjęć i co najważniejsze różnorodną perspektywę np. podczas gdy ja fotografuję Waszą przysięgę małżeńską, drugi fotograf dokumentuje reakcje Waszych najbliższych.
Nie mamy pomysłu, gdzie zrobić sobie sesję plenerową. Jakie są Twoje sugestie dotyczące lokalizacji sesji zdjęciowych?
W pierwszej kolejności musicie odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim klimacie i stylu chcecie mieć sesję plenerową. Czy bardziej podobają się Wam zdjęcia w stylu miejskim czy wolicie naturę. Oczywiście mam kilka swoich ulubionych miejsc na sesję zdjęciową, ale pamiętajcie o jednym naprawdę ważnym aspekcie. Lokalizacja do sesji to rzecz drugo planowa. Dla mnie ważniejsi jesteście Wy i relacja jaka jest między Wami. Chcę to uchwycić w sposób ciekawy i nietuzinkowy. Dla przykładu powiem Wam, że naprawdę dobrą sesje pełną Waszych uśmiechów zrealizujemy wszędzie. Na każdej łące, w lesie, podczas spaceru przez miasto czy nawet w Waszym domowym zaciszu.
Czy realizujesz wyjazdowe sesje plenerowe np. nad morzem, w górach lub za granicą?
Tak, jeśli macie swój pomysł, który chcecie zrealizować ja jestem bardzo otwarty i chętny na takie wycieczki. Mogę Wam podpowiedzieć, że jeżeli odpowiednio poszukacie to możemy to zrealizować naprawdę niskim kosztem. Wiosną szukając tanich lotów na jesień można naprawdę za kilkadziesiąt złotych polecieć do Włoch, Francji, Anglii czy Norwegii. Takich destynacji jest naprawdę bardzo dużo. Jeśli chodzi Wam po głowie taki pomysł koniecznie dajcie mi znać i razem wymyślimy coś fajnego. Oglądam dużo zdjęć kolegów i koleżanek po fachu i są pewne epickie miejsca, które są uwielbiane przez Pary Młode właśnie na plener po ślubie. Moim małym fotograficznym marzeniem jest sesja ślubna wśród balonów i gór w Kapadocji czy sesja nad Włoskim jeziorem Como
Czy możemy spotkać się osobiście przed podjęciem decyzji?
To bardzo dobry pomysł. Osobiście uwielbiam poznawać nowych ludzi. Takie niezobowiązujące spotkania to idealny moment, żeby się poznać i porozmawiać o Waszym dniu ślubu a także o oczekiwaniach jakie macie od fotografa. Może macie jakieś problemy ślubne, których nie wiecie, jak rozwiązać? Chętnie doradzę, jak można dany etap zrealizować tak aby otrzymać jak najlepsze zdjęcia.
Jak długo trwa sesja plenerowa w dniu ślubu?
Sesja plenerowa w dniu ślubu może trwać tyle ile chcecie. Możemy wyjść na plener na 20 minut, albo pojechać nawet na 2 godziny to wszystko zależy od Was. Możemy też zrealizować kilka krótkich sesji plenerowych w dniu ślubu o różnych porach dnia.
Wiele par nie jest przekonana do pleneru w dniu ślubu i chcą mieć plener innego dnia. Szczerze powiedziawszy, jeśli nie macie konkretnej lokalizacji np. chcecie mieć sesję w górach, nad morzem czy za granicą to w 90% przypadków ten plener w dniu ślubu będzie dużo lepszą opcją.
Pomyślcie o tym w ten sposób. Sesja w dniu ślubu:
– jesteście pełni pozytywnych emocji (to widać, nikt nie pamięta o troskach i problemach dnia codziennego)
– wyglądacie tego dnia najlepiej
– odpada Wam szykowanie się innego dnia, a to spora logistyka np. fryzjer, makijaż, wizyta w pralni, prawdopodobnie dzień wolny od pracy, bo realizujemy większość sesji na tygodniu.
– oszczędzacie swoje ciężko zarobione pieniądze, sesja w innym dniu po ślubie to zazwyczaj dodatkowy koszt. Zależnie od fotografa cena może wahać się od 1000 – 2500 zł
Boimy się, że nie otrzymamy naszych zdjęć. Jak zabezpieczasz się przed utratą danych? Czytaliśmy na różnych grupach ślubnych posty zrozpaczonych par, które nie otrzymały swoich zdjęć od fotografa.
Backup to podstawa. Podobno są dwa rodzaje fotografów. Ci którzy robią backup lub Ci którzy będą go niedługo robili. Nigdy nie miałem takiej sytuacji, ale podstawa to zabezpieczyć się odpowiednio.
Korzystam równolegle z dwóch aparatów, każdy aparat zapisuje zdjęcia jednocześnie na dwóch kartach pamięci (czyli jednocześnie mam Wasze zdjęcia na czterech kartach pamięci) Po powrocie do domu, natychmiast zgrywam zdjęcia na dyski twarde + wysyłam kopię surowych plików do chmury Google. W ten sposób jestem gotowy na każdy scenariusz. Nawet na włamanie i kradzież dysków. Oczywiście mam przy sobie zapasowy sprzęt komplet sprzętu.
Co się stanie, jeśli się rozchorujesz lub nie będziesz mógł przyjechać na nasz ślub?
Do tej pory (odpukać!) nie miałem takiej sytuacji, ale wiadomo, że w życiu wszystko się może zdarzyć. Mam wielu znajomych z branży fotograficznej, którzy wykonują swoje prace na bardzo dobrym poziomie. Wtedy taka osoba jedzie do Was na zastępstwo, ale zawsze informuję o tym najwcześniej jak się da. Obróbka zdjęć zawsze będzie moją mocną stroną. Nawet gdyby ktoś inny miał sfotografować Wasz ślub, zdjęcia będą obrobione przeze mnie.
Czy są jakieś dodatkowe koszty, poza pozycjami ujętymi w cenniku?
Nie, współpraca ze mną jest klarowna. Szczegółowy zakres usługi i finalny koszt będziecie mieli zapisany w umowie. Gwarantuje to Wam stałą cenę bez względu na sytuację ekonomiczną itd.
Czy w cenę usługi fotografii ślubnej są wliczone koszty przejazdu? Czy przejazd liczy się tylko w jedną stronę czy jest to całkowita liczba kilometrów którą wykonasz podczas naszego zlecenia?
W cenę usługi fotografii ślubnej zawsze macie wliczony mój przejazd w ilości 100 km. Oczywiście nie oznacza, to że pracuję tylko w takim obrębie od miejsca zamieszania. Przejazd to całkowita liczba kilometrów jaką pokonam podczas realizowania dla Was usługi fotografii ślubnej i rozliczany jest wg. Aktualnej stawki urzędowej tzw. „kilometrówki”.Co gdy macie ślub za granicą lub w bardzo odległym zakątku naszego kraju? Wówczas koszt przejazdu ustalamy indywidualnie.
Czy robisz sesje narzeczeńskie?
Oczywiście, jeśli śledzisz moje social media to zapewne wiesz że bardzo je uwielbiam. To wspaniały moment na całym etapie organizacji ślubu. Możemy wtedy się lepiej poznać i omówić szczegóły Waszego ślubu. Wszystkie moje dotychczasowe pary, które zdecydowały się na sesję narzeczeńską jednogłośnie stwierdzają, że była ona krokiem milowym. Niektórzy przełamali swoje opory przed byciem fotografowanym, a niektórzy nawet nazywają ją sesją „treningową”. Od siebie dodam, że jest jeden wspólny mianownik dla wszystkich. W dniu ślubu podczas reportażu i na późniejszych plenerach współpracuje nam się o jakieś 300% efektywniej.
Czy robisz też takie zwykłe zdjęcia grupowe tzw. „Do ramki”?
Tak, mimo że nie ma tam nic wielce twórczego to te zdjęcia z czasem nabierają największej wartości. Widzę, jakie zdjęcia wybieracie do swoich albumów, jakie zdjęcia macie w ramkach w Waszych domach. Sam w swoim albumie ślubnym też mam takie zdjęcia. Zdjęcia grupowe to wbrew pozorom bardzo ważny element. Zależnie od sytuacji praktykuję kilka rozwiązań:
– zdjęcie wszystkich gości np. przed kościołem zaraz po ceremonii
– zdjęcia w mniejszych grupach w okolicy lokalu weselnego lub jeśli pogoda na to nie pozwala to na Sali weselnej.
– jeśli macie grono swoich szaleńców z którymi chcecie mniej oficjalne zdjęcia również takie wygłupy jesteśmy w stanie zorganizować.
Ile czasu wcześniej powinniśmy pomyśleć o rezerwacji terminu u fotografa ślubnego?
Im wcześniej tym lepiej. Niektórzy fotografowie przyjmują zapisy na dwa lata do przodu, a inni np. otwierają zapisy na dany rok na początku stycznia. To sprawa bardzo indywidualna każdego fotografa. Rezerwując termin wcześniej macie gwarancję lepszej ceny. Ceny usług fotograficznych rosną wraz z doświadczeniem, rozbudową portfolio i inflacją.
Ile reportaży ślubnych realizujesz rocznie?
Realizuję nie więcej niż 20-24 reportaży ślubnych. Nie chcę tutaj sypać banałami typu „ilość miejsc jest ograniczona” chodzi tutaj bardziej o to, że chcę zachować jak najwyższą jakość swoich usług (zarówno obsługi klienta jak i świeżej dozy pomysłów). Gdybym fotografował dużo więcej prawdopodobnie szybko bym stracił wenę i przyjemność z tego co robię.